Dodávky profesionálních radiostanic pro nejrůznější oblasti použití

Nabízíme komplexní řešení rádiové komunikace ve Vaší společnosti

Hledáte autorizovaného dealera radiostanic MOTOROLA? Obraťte se na nás. Kontaktujte nás a staňte se dalším spokojeným zákazníkem. Sídlíme v Praze.

Firma MOBILNET z Prahy 6 zajišťuje prodej a servis prof. radiostanic MOTOROLA, nízkoztrátových koaxiálních kabelů a konektorů, provádíme montáže a servis telekomunikačních zařízení.

Jaromír Klimosz - Mobilnet
Plojharova 1892/7
16200 Praha 6 - Břevnov
Tel.: +420 602744671

mobilnet@seznam.cz
mobilnet@volny.cz


Poznámky k instalacím anténních systémů základnových stanic

Dovolte nám podělit se s Vámi o některé zkušenosti s montážemi anténních systémů základnových stanic pro pozemní pohyblivou a pevnou službu. Naše zkušenosti nejsou určitě úplné, ale snad Vás poněkud inspirují při řešení Vašich zakázek.

Při montážích základnových antén je dobré dodržovat několik zásad:

Používat profesionálně vyrobené a mnohaletým používáním vyzkoušené antény od renomovaných světových výrobců.

Antény vyráběné řemeslným způsobem různými domácími výrobci bývají podstatně levnější, ale jejich provedení nebývá na nejlepší úrovni. I přes zřejmou snahu o dobré elektrické vlastnosti je limitujícím faktorem nedostatek kvalitních materiálů a komponentů. Použité trubky bývají měkké a v zimních podmínkách se často deformují, izolační prvky praskají při extrémním teplotním namáhání, časem se projevují netěsnosti a oxydace vnitřních spojů, zvláště u symetrizačních prvků a připojení napaječe. Samozřejmostí by mělo být používání originálních upevňovacích držáků. Oblíbené "Chlumce" je lépe ponechat individuálním TV anténám.  Použité antény by měly být spíše širokopásmové než extrémně ziskové. V každém případě by se u nich neměl zvyšovat ČSV vlivem deště nebo námrazy.

Používat kvalitní konektory.

Ve skutečně profesionálních instalacích by se neměly používat jiné než N konektory kvůli dodržení jmenovité impedance a kvalitnímu vnitřnímu těsnění. Vnější závit konektoru nikdy dostatečně netěsní ani při použití těsnících hmot nebo pásků. Pozor, ani všechny N konektory nejsou stejné, rozhodující je kvalitní izolace a středový kontakt. Je dobré vybrat si dobrý typ u spolehlivého dodavatele a zůstat u něj.
Naše firma používá konektory z vlastního dovozu ze SRN od firmy Kabel-Kusch v provedení STG (Silber,Teflon,Gold)

Používat dodatečné vnější těsnění konektorů pomocí smršťovacích trubiček s vnitřní lepící vrstvou.

Tato ochrana spolehlivě zabrání proniknutí vlhkosti po plášti kabelu. Pokud není možné aplikovat tuto izolaci např. při opravách stávajících anténních systémů, vždy použít kvalitní smršťovací izolační pásku, nejlépe od firmy 3M a přes ni další vrstvu PVC izolace. Toto malé zdržení se vždy vyplatí, zvláště v průmyslových oblastech, kde je ovzduší značně agresivní.
Naše firma používá smršťovačky CGAT 24/8 (první číslo je průměr nesmrštěné, druhé průměr teplem smrštěné trubičky).

Používat kvalitní nízkoztrátové koaxiální kabely.

I když se zdají být požadavky na nízký útlum, zvláště u krátkých napaječů, přehnané, jde o to, že dlouhodobá životnost těchto kabelů je několikanásobná. V každém případě je dobrý každý ušetřený decibel útlumu, zvláště na přijímací straně. V této souvislosti můžeme potvrdit výborné vlastnosti kabelů s dielektrikem z pevné pěny a s dvojitým pláštěm typu H2000 Flex a H500. Jejich útlum je zvláště na nižších kmitočtech plně srovnatelný s kabely se vzduchovým dielektrikem (Aircom+ - viz srovnávací tabulku), ale jsou nesrovnatelně odolnější vůči průniku vlhkosti, náhodnému poškození při montáži a snesou velmi ostré ohyby. Zanedbatelná není ani skutečnost, že nevyžadují použití žádných speciálních a drahých konektorů. "Noname" kabely typu RG213 z Dálného Východu mívají na délce kolem 1000 m i několik míst, kde je hrubě porušena impedance, většinou díky nekvalitně provedenému opletení. Útlum takového kabelu je podstatně větší než deklarovaný a vadné místo se těžko hledá.
Naše firma používá kvalitní nízkoztrátový kabel H2000 Flex výroby Belden, Holandsko z vlastního dovozu.

Používat spolehlivou ochranu proti přepětí a úderu blesku.

Tato ochrana bývá často podceňována. Každá anténa musí být uzemněna, a to zvláštním vodičem na uzemněný stožár (nespoléhat na držák). Stínění koaxiálního kabelu se uzemňuje na ekvipotenciální přípojnici chráněného objektu, obvykle na ochrannou svorku PE nebo PEN nejlépe ještě před vstupem do objektu a dále na kabelový rošt v objektu.V tomto místě je nutné instalovat dobrou a spolehlivou bleskojistku. Na bleskojistku jsou kladeny vysoké požadavky. Musí být zkoušena rázovou proudovou vlnou 2,5 kA s náběhem 10 a doběhem 350 s, takže představuje spolehlivou ochranu i při přímém úderu blesku ve smyslu dokumentu IEC 61312-1. Provedení je s konektory N Female a s přenášeným kmitočtem od 10 do 1500 MHz při vložném útlumu kolem 0,1 dB. Bleskový proud, který se naindukuje v živém vodiči koaxiálního kabelu při úderu do stožáru nebo do vnějšího vodiče kabelu, musí být spolehlivě omezen tak, aby nedošlo k poškození vstupních nebo výstupních obvodů radiostanice. V opačném případě často dochází k poruše anténních spínacích diod a souvisejících obvodů, někdy až k propálení plošného spoje v těchto místech.


Měření akumulátorů přenosných radiostanic MOTOROLA bateriovým analyzátorem


Naše firma zajišťuje v rámci servisní činnosti měření kapacity baterií u všech dodávaných přenosných radiostanic MOTOROLA řady Commercial a Professional NiCd, NiMH a LiIon pomocí vlastního analyzátoru baterií, který kalibrovaným nabitím a vybitím zjistí aktuální stav baterie a její kapacitu v procentech. Díky znalosti aktuálního stavu akumulátorů v používaných radiostanicích můžete předejít vážnějším závadám a ušetříte si problémy s nenadálými výpadky funkce radiostanice ve chvílích, kdy to nejméně očekáváte.


QOP.CZ

VYTVOŘENO SPOLEČNOSTÍ QOP COMPUTERS